Wednesday, July 18, 2012

why I love my grocery store





Those, my friends, are morels. Last year Greg and I spent a lot of time wandering in the woods looking for these most amazing, but elusive, mushrooms. We still have never seen one in the wild. We acquired these from our grocery store (priced at $44/lb!! luckily they weigh next to nothing). I was instructed by an aunt who knows about wilderness things that the proper way to cook a morel is to fry it in butter. And all those folds basically act as numerous spaces to soak up the butter. Delicious.


$6 worth of mushrooms + pork + beer = a very adequate dinner

No comments:

Post a Comment